II. OŠ ČAKOVEC Tjedan informatičke edukacije – Sat kodiranja

II. osnovna škola Čakovec i ove godine pridružila se globalnom edukativnom pokretu Hour of Code (Sat kodiranja) koji doseže desetke milijuna učenika u preko 180 zemalja. Hour of Code je jednosatni uvod u informatiku, oblikovan tako da pojasni programiranje i pokaže da svatko može naučiti osnove.

Tijekom Tjedna informatičke edukacije na izbornoj nastavi informatike učenici su sudjelovali u nekoliko aktivnosti pod vodstvom učiteljice informatike Ive Naranđe.

Učenici 5. b razreda ove godine su prvi puta sudjelovali u Satu kodiranja te je za njih odabran vodič Angry Birds koji predstavlja kvalitetnu i metodički dobro osmišljenu vježbu za upoznavanje s programiranjem.

Učenici sedmog razreda upoznali su BBC micro:bit i sudjelovali u radionici “BBC micro:bit – moj ljubimac” u kojoj su napravili vlastitog ljubimca koristeći micro:bit. Učenici su najprije upoznali micro:bit kroz nekoliko jednostavnih primjera. Slijedio je naš glavni zadatak, stvaranje vlastitog (virtualnog) ljubimca koristeći micro:bit.

Ljubimac može pokazati kako se osjeća, ovisno o tome hranimo li ga ili se igramo s njim, te kako se osjeća pokušamo li ga istovremeno hraniti i igrati se s njim. U drugom dijelu radionice učenici su izradili raznobojne papirnate maske za micro:bit ljubimce.

Učenici su upoznati s pojmom ugrađeni uređaji preko primjera koji su im poznati iz svakodnevnog života. Spomenuli smo i aplikacije za ugrađene uređaje u kontekstu interneta stvari, gdje su uređaji povezani s internetom i mogu međusobno komunicirati.

Proveli smo anonimnu online anketu putem Edmoda kako bismo saznali kakav utisak je ova radionica ostavila na učenike. Rezultate ankete možete pogledati na mrežnim stranicama II. osnovne škole Čakovec.

Učenici osmog razreda upoznati su s osnovama umjetne inteligencije, tehnikama korištenim za stvaranje umjetne inteligencije i nekim mogućnostima primjene umjetne inteligencije. Učenici su rješavali niz vježbi Accenture Intelligent Space Exploration. Sat kodiranja za osmi razred ujedno je jedna od aktivnosti na eTwinning projektu Robotic Challenge.

Tjedan informatičke edukacije (Computer Science Education Week) organizira se svake godine u prosincu, u tjednu u kojem su rođene Ada Lovelace, britanska matematičarka općeprihvaćena kao prvi programer i Grace Murray Hopper, pionirka računalnih znanosti i američka kontraadmiralka, između ostaloga zaslužna za popularizaciju izraza bug i debugiranje te razvoj programskog jezika COBOL.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije