PREDSTAVILA KRNIČKU

FOTO Maja Bogdan iz OŠ Sveti Martin na Muri najbolja je mala školska kustosica!

Drugo mjesto posve zasluženo zauzela je Sofija Pandur iz OŠ Hodošan za predstavljanje molitvenika - duševne naslade, a treće je pripalo izvrsnoj Eleni Juračić iz OŠ Domašinec za predstavljanje starog raspela

Mali školski kustosi je tradicionalna i u hrvatskim okvirima jedinstvena manifestacija Muzeja Međimurja Čakovec. Njezina je svrha jačanje svijesti mlađih naraštaja o potrebi čuvanja starih predmeta, popularizacija muzeja i muzejske struke te poštovanje prema starinama općenito.

>> Mali školski kustosi u Muzeju Međimurja Čakovec

U svojim osnovnim oblicima manifestacija je poprilično šarolika i zauzima prostor od povijesti, etnografije i kulturne povijesti, do arheologije. Riječ je o tome da djeca, osnovnoškolci viših razreda, u svojim domovima i dvorištima pronađu neki manji stari predmet te se pripreme za njegovu javnu prezentaciju pred odabranom publikom. Predstavljanje predmeta obično traje od pet do deset minuta i održava se u Muzeju Međimurja Čakovec u prigodi 18. svibnja, Međunarodnog dana muzeja.

U jednom slučaju – potočno pralo u Gardinovcu – mali kustosi su sami arheološki istražili lokaciju, otkrili ostatke potočnog prala i potom angažirali mještane da se lokacija očisti i pripremi za javnu prezentaciju.

Ove godine, Muzej Međimurja Čakovec je u petak, 17. svibnja u suradnji sa sedam međimurskih osnovnih škola organizirao predstavljanje ukupno dvadeset i jednog predmeta.

OŠ Sveta Marija odabrala je sljedeće predmete: košnicu, kosalo i meštriju za kavu. Predmete su predstavile učenice Valentina Erdelji (košnice), Leonarda Gašparić (kosalo) i Dora Papak (meštrija za kavu). Njihove mentorice su vjerne suradnice MMČ-a, učiteljica povijesti Romina Volar te vjeroučiteljica Anica Trstenjak.

Kotoripska OŠ Jože Horvata izabrala je molitvenik, kuharicu s kraja 19. stoljeća i možđorec. Te predmete su predstavile učenice Lara Volar (molitvenik), Dorotea Tilošanec (kuharica s kraja 19. stoljeća) i Emili Sabol (možđorec). Mentorica im je učiteljica povijesti Romina Volar.

Osnovna škola Hodošan, koja prednjači po broju sudjelovanja na manifestaciji, predstavila se sa štubljom i cedilom, maslenkom te molitvenikom – duševnom nasladom. Predmete su predstavile učenice Doroteja Šantavec (štublja i cedilo), Nina Kolarić (maslenka) i Sofia Pandur (molitvenik – duhovna naslada). Mentorica im je prof. Sandra Premuš Lepen.

OŠ Sveti Martin na Muri izabrala je krničku, lopar i greblicu. Predmete su opisale Maja Bogdan (krnička), Filip Nemec (lopar) i Karla Kralj (greblica). Njihov mentor je prof. Jurica Novak.

Iz OŠ Ivana Gorana Kovačića Sveti Juraj na Bregu stigli su sljedeći predmeti: pribor od kamenine, zipka i mlin za usitnjavanje maka. Te zanimljive predmete su predstavile Mirta Radiković (pribor od kamenine), Sara Perčić (zipka) i Marta Varga (mlin za usitnjavanje maka). Njihova mentorica je prof. Borka Bunjac.

OŠ Domašinec, koja se prije nekoliko godina iskazala predstavljanjem običaja sestrinstva, na manifestaciju Malih školskih kustosa 2019. došla je sa zemljanim cedilnikom, drvenim lagvekom i raspelom. O tim predmetima su, pod budnim okom mentora prof. Tomislava Sušeca, govorili Marijela Drvoderić (zemljani cedilnik), David Lisjak (drveni lagvek) i Elena Juračić (raspelo).

OŠ Štrigova će se predstaviti sa šprudlinom, tiblicom i starom mišolovkom. Predmete su predstavile Marija Brezovački (šprudlin), Petra Petek (tiblica) i Erik Anušek (mišolovka). Mentorica im je prof. Anita Škvorc Branda.

Maja Bogdan, učenica OŠ Sveti Martin na Muri, veoma samouvjerenim i dojmljivim opisom krničke, proglašena je najboljom malom školskom kustosicom 2019. godine. Drugo mjesto posve zasluženo zauzela je Sofija Pandur iz OŠ Hodošan za predstavljanje molitvenika – duševne naslade, a treće je pripalo izvrsnoj Eleni Juračić iz OŠ Domašinec za predstavljanje starog raspela.

– Svi mali kustosi bili su super i doista je teško bilo odabrati najbolje – poručuju iz Muzeja. 

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije