Općina Donji Vidovec: Prijavite zakorovljene površine ambrozijom

Općina Donji Vidovec poziva sve vlasnike i posjednike zemljišta na provođenje mjera i aktivnosti usmjerenih na uništavanje ambrozije. Podsjećaju se svi vlasnici i posjednici zemljišta da su se obavezni pridržavati Naredbe o poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije (Ambrosiaartemisiifolia L.) koju je donijelo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva.

Vlasnici i korisnici obrađenog i neobrađenog zemljišta uključujući rubove parcela, šuma i poljskih putova, dužni su redovito uklanjati i suzbijati korov odnosno spriječiti zakorovljenost površina slijedećim mjerama:

– agrotehničkim: obradom tla, pravovremenom sjetvom i gnojidbom kultura;
– mehaničkim: okopavanjem, plijevljenjem i redovitom košnjom;
– kemijskim: uporabom učinkovitih herbicida koji imaju dozvolu za promet i primjenu u Republici Hrvatskoj, a u skladu sa uputom priloženom uz sredstvo i važećim propisima.

– Molimo da podatke o lokacijama zakorovljenih površina ambrozijom dojavite u Općinu Donji Vidovec, na broj telefona 040 615 105. Molim sve građane da se i sada uključe u suzbijanje ambrozije, jer tek zajedničkim naporom možemo spriječiti njezino širenje te na taj način pomoći sve većem broju stanovnika naše Općine koji teško podnose period cvjetanja ambrozije – poručuje općinski načelnik Josip Grivec.

Ambrozija

Ambrozija u posljednjih 20 godina predstavlja glavni korov u zemljama središnje i jugoistočne Europe. Prvenstveno je problem jer je jedan od najagresivnijih izvora alergena te kao takva predstavlja zdravstveni problem za stanovništvo. Svaki četvrti stanovnik planeta Zemlje pati od polenske alergije, a svaki osmi je alergičan na polen ambrozije. Ambrozija uzrokuje vrlo neugodne reakcije poput kihanja, otežanog disanja, svrbeža nosa, pojavu vodenog iscjetka i otečenost kapaka.

Ambrozija je jednogodišnja biljka, naraste od 1 do 1,5 m visine, ima vretenast korijen. Stabljika joj je uspravna, razgranata, posuta grubim dlačicama, na presjeku četvrtastog oblika. Listovi su jajolikog oblika dugi 5-10 cm, nasuprotno raspoređeni i razdijeljeni u uske režnjeve te obrasli dlačicama.

Cvjetovi su žućkaste boje skupljeni u obliku dugih grozdastih cvasti na vrhovima stabljike i bočnih grana. Biljka ambrozije svojim habitusom podsjeća na grm. Godišnje jedna biljka proizvede prosječno 60.000 sjemenki, koje su izrazito otporne i mogu preživjeti i do 30 godina.

U našim krajevima niče sredinom travnja, cvatnja započinje sredinom srpnja i traje sve do prvih mrazeva. Oprašuje se vjetrom. Ambrozija obično raste pokraj putova i cesta, željezničke pruge, uz potoke i kanale, u zapuštenim dvorištima, vrtovima, poljoprivrednim površinama, uz rubove šuma, na svim neodržavanim površinama s dovoljno sunca.

Ambroziju je najbolje suzbijati mehanički čupanjem ili košnjom u vrijeme dok su biljke male. Uoči li se ambrozija u cvatu preporuča se biljku odrezati i spaliti, kako se eventualno već zrelo sjeme ne bi širilo dalje te tako prenijelo ambroziju na nove površine.

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail info@emedjimurje.hr ili putem forme Pošalji vijest
Komentari
Najnovije